Kultura, zabava i turizam u scenarijima budućnosti Hrvatske
U prigodi obilježavanja 140. obljetnice utemeljenja Croatia osiguranja, u utorak 10. rujna 2024. svečano je otvoren paviljon Hrvatska 2074. Pogled u budućnost ispred Muzeja Mimara u Zagrebu. Cilj projekta je predstaviti futuristički pogled tridesetak vodećih hrvatskih znanstvenika, stručnjaka i umjetnika koji su analizirali činjenice i trendove te putem dubinskih rasprava izradili različite scenarije hrvatske budućnosti. Produkciju projekta potpisuju Millenium promocija i Bruketa, Žinić i Grey, a scenariji su predstavljeni kroz kratke video uratke u tri verzije – pesimistična, realistična i optimistična. Teme budućnost kojih je predstavljena su sljedeće: Međunarodni odnosi, Demografska budućnost, Ekosustav budućnosti, Gospodarski razvoj, te Kultura i zabava u budućnosti. IRMO-ova znanstvenica i naša profesorica na stručnom prijediplomskom studiju Menadžmenta i produkcije u kulturi prof. dr. sc. Daniela Angelina Jelinčić pripremila je odnosno doprinijela scenarijima na teme Kultura i zabava u budućnosti odnosno Turizam, koji je predstavljen u okviru teme Gospodarski razvoj te je sudjelovala na konferenciji za tisak predstavljajući projekt uoči njegovog današnjeg službenog otvorenja.
Sneak peek u scenarije: 2074. granice između kulture i zabave su izbrisane, umjetna inteligencija ima značajnu ulogu u produkciji kulturnog sadržaja jer je jeftinija, ali ipak ne može zamijeniti ljudsku kreativnost; konzumacija kulturnog sadržaja je digitalna, ali i dalje se oslanjamo na iskustvenu umjetnost jer smo društvena bića i tražimo interakciju; engleski jezik sve više zamjenjuje hrvatske izraze; časopisi i knjige opstaju samo kao tržišne niše; glazba se konzumira u interakciji s ostalim umjetničkim kreacijama (likovna umjetnost, dizajn, film…) kako bi se stvorio emocionalni doživljaj; u muzeje ćemo ići na liječničku uputnicu kako bi nam kultura pružila psihološku dobrobit… turizam i dalje opstaje važna karika hrvatskog gospodarstva, ali se turistička konzumacija mijenja uslijed klimatskih promjena: radi povećanja temperature i podizanja razine mora, obalni gradovi nestaju i turizam se pomiče u unutrašnjost koja je ionako privlačnija zbog ugodnije klime; dok turizam na obali u ljetnim mjesecima nestaje, cvjeta u unutrašnjosti. Vrućine utječu na povećanu opasnost od požara, a utječu i na zdravlje pa turističke destinacije postaju one na kontinentu. S tim se u vezi mijenja i gastronomska ponuda: proizvodi koji se u turizmu konzumiraju i dalje su lokalni, no ne više i autohtoni – 2074. u Gorskom se kotaru uzgajaju smokve, masline, lavanda…
Bilo kako bilo, budućnost nije zadana, zajedno je oblikujemo i utječemo na nju…
O događaju su izvijestili i brojni mediji, o čemu više na sljedećim poveznicama: https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/kako-ce-izgledati-tipicni-hrvat-za-50-godina-doznajte-u-novom-paviljonu-15500973,
https://www.gloria.hr/gl/kultura/vodici/kako-ce-izgledati-hrvatska-za-50-godina-saznajte-u-multimedijskom-paviljonu-ispred-muzeja-mimara-15501679.
Za više informacija o projektu i scenarijima pogledajte ovdje: https://www.hrvatska2074.hr/, ili još bolje, doživite paviljon uživo do 10. listopada od 10 do 21 sat, uz besplatni ulaz.